Młodzi wielkopolscy lekkoatleci mają głos!

W piątek 23 stycznia odbyło się uroczyste wręczenie nagród w 44. Konkursie Nadziei Olimpijskich im. Karola Hoffmanna w Lekkiej Atletyce. Sala Sesyjna Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu gościła najlepszych wielkopolskich lekkoatletów młodego pokolenia oraz  ich trenerów.

Po oficjalnym otwarciu nastąpiło przypomnienie sylwetki Karola Hoffmana.

Karol_Hoffmann_-_1

Fot. Archiwum AWF Poznań

Urodził się w 1913 roku w Orliczku, w powiecie szamotulskim. Był wszechstronnym lekkoatletą, lecz największe sukcesy odnosił w skokach. Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w 1936 w Berlinie w skoku wzwyż i trójskoku. W latach 1934-1939 wystąpił w jedenastu meczach reprezentacji Polski (18 startów), odnosząc 6 zwycięstw indywidualnych.

 Rekordy życiowe:

 - skok wzwyż – 1,90 m (28 czerwca 1936, Warszawa)

- skok w dal – 7,22 m (19 czerwca 1938, Warszawa)

- trójskok – 14,76 m (28 czerwca 1936, Warszawa)

- pchnięcie kulą – 14,31 m (12 września 1937, Grudziądz)

- rzut dyskiem – 45,36 m (3 października 1937, Toruń)


Był zawodnikiem Warty Poznań i AZS Poznań. Zakończył wyczynowe uprawianie lekkoatletyki w 1950 roku i związał się ze swoimi klubami jako trener. Oprócz tego był działaczem sportowym, wychowawcą młodzieży i wykładowcą Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu (obecnie AWF). W pamięci wielu osób pozostał jako twórca i propagator gimnastyki porannej w Polskim Radiu (w okresie od 1946 do 1971).

Ech… ;)

Od 1950 r. był kierownikiem Zakładu Teorii i Metodyki Lekkiej Atletyki Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a od 1954 do 1962 kierownikiem Katedry Teorii i Metodyki Sportu tejże uczelni.

Od 1949 był trenerem. Jego wychowankami byli m.in. Edward Adamczyk i Zdobysław Stawczyk. Był jednym z czołowych szkoleniowców Wunderteamu, będąc w latach 1952-1958 trenerem kadry narodowej w skoku wzwyż i rzucie dyskiem.

Konkurs im. Karola Hoffmanna to jedyny taki ranking w kraju. Celem konkursu jest promowanie najbardziej uzdolnionych lekkoatletek i lekkoatletów z Wielkopolski. Zawodników startujących w danym roku ocenia się w czterech kategoriach wiekowych: kategoria dzieci, młodzicy, juniorzy młodsi i juniorzy. Ranking najlepszych zawodników i trenerów jest wynikiem skomplikowanego regulaminu, w którym punktuje się między innymi: udział w zawodach mistrzowskich różnego szczebla, wartość wyniku, reprezentowanie kraju, postęp młodych lekkoatletów itd. 

Po śmierci Hoffmana zainicjowano plebiscyt, który następnie przerodził się w konkurs, organizowany przez Wielkopolski Związek Lekkiej Atletyki od 1972 roku. Wielu jego laureatów stawało na olimpijskich podiach na całym świecie. Wśród wyróżnionych byli tacy sportowcy jak: Ewa Kasprzyk, Szymon Ziółkowski, Ryszard Ostrowski czy Jan Pusty.  

WYNIKI XLIV KONKURSU IM. KAROLA  HOFFMANNA ZA 2014 rok        

Kategoria dzieci – dziewczęta

Horowska Nikola, Olejniczak Karolina, Olejniczak Kinga, Prokop Lidia, Przybyła Aleksandra, Ratajczak Olga, Rozmiarek Ewelina, Sawicka Karolina, Serwicka Aleksandra, Świrbutowicz Julia          

Kategoria dzieci -chłopcy

Zawadzki Bartosz, Demel Patryk, Dobski Tomasz, Kardacz Jakub, Lisiecki Damian, Marok Wojciech, Piechocki Dobromir, Smołaga Wiktor, Sobkowiak Adrian, Wieruszewski Kacper

Młodziczki

Adamek Klaudia, Makowska Aleksandra, Maciejewska Patrycja, Guzowska Paulina, Zimny Antonina, Niedzwiecka Magdalena, Lachele Susana, Aadamek Patrycja, Jaskowiak Michalina, Benedycińska Natalia

Młodzicy

Warszawski Kornel, Kwiatkowski Krystian, Gąbka Bartosz, Sarnowski Daniel, GRZELCZAK Kacper, WISNIEWSKI Maciej, WASIELEWSKI Sebastian, PRZYBYŁEK Łukasz, GENDASZYK Miłosz, KRZYŻANOWSKI Tymoteusz

 Juniorki młodsze

Konieczek Aneta, Dutkiewicz Julia, Winkowska Marcelina, Kowal Weronika, Ratajczak Marika, Pawlak Monika, Lewandowska Paulina, Pankowska Marietta, Wysota Małgorzata, Górska Dorota, Dziurla Angelika

 Juniorzy młodsi

Kaczor Wojciech, Hampel Eryk, Wesela Adrian, Zimny Tymoteusz, Nowicki Marcin, Swancar Kamil, Dobrowolski Michał, Kamiński Michał, Jakóbczak Mikołaj, Zaparty Bartosz

Juniorki

Janowicz Adrianna, Szóstak Adrianna, Galant Martyna, Wawrzyniak Monika, Kaczmarek Marika, Kroschel Karena, Konieczka Karolina, Jankowiak Sandra, Szpott Sandra, Majdecka Andżelika, Cicha Sonia

Juniorzy

Waściński Przemysław, Nowak Mateusz, Kaczmarek Mateusz, Kossmann Filip, Wrotyński Marcin, Senk Marcin, Linka Kamil, Zieliński Szymon, Wyrzykiewicz Adrian, Odlanicki -Poczobut Nikodem, Bzowy Patryk

Oprócz zawodników nagrodzeni zostali także najlepsi trenerzy roku 2014.

Kaczor Adam (LUKS Orkan Września), Bierła Dawid (UKS Przełaj Żerków) Jagaciak Jarosław (MKS Juvenia Puszczykowo, Kaczor Mieczysław (UKS Orkan Środa Wlkp.), Marciniak Roman (KS Gwardia Piła), Mazurkiewicz Wojciech (UKS Orkan Środa Wlkp.), Pujdak Andrzej (LUKS Orkan Września), Świtała Aldona (MUKS Kadet Rawicz), Walczak Marek     (KS Stal Ostrów Wlkp.), Walczak Artur (WMLKS Nododrze Powodowo), Zielińska Janina (MKS Baszta Szamotuły)

DSCF5790

www.festiwalbiegowy.pl


Moją uwagę najbardziej skupiał na sobie Bartek Zawadzki (KS Energetyk Poznań – kategoria dzieci). A to dlatego, że jest moim superszybkim kuzynem!

To on kibicował mi od swoich najmłodszych lat, podczas moich maratonów i półmartonów. A czym skorupka za młodu nasiąknie… ;) 

Bartek wygrał ogólnopolski finał czwartków lekkoatletycznych (bieg na 1000 m) dostając się tym samym na finał międzynarodowy, gdzie również wygrał. Jego życiówka z 2014 roku na 1000 m mówi sama za siebie –  2:49.76! Najlepszy w okręgu okazał się również na dystansie 100 m – 12.68, 300 m – 40.95, 600 m – 1:32.17 i 800 m – 2:20.26!

Mam nadzieję, że kariera wszystkich nagrodzonych będzie się rozwijać. Chciałbym o nagrodzonych usłyszeć, jak nie na igrzyskach w Rio 2016, to w Tokio 2020 roku.

Powodzenia, trzymam kciuki! 

Comments are closed.