Test – Asics Gel-Nimbus 17

Asics Gel-Nimbus to kultowy but o bardzo dobrej amortyzacji. W najnowszej wersji treningowo przebiegłem w nim kilkadziesiąt kilometrów. Od początku, gdy po raz pierwszy włożyłem buty na nogi, towarzyszyło mi uczucie bardzo dobrego dopasowania i komfortu. Pokonywane kilometry tylko potwierdzały pierwsze odczucia. But ten daje poczucie wygody, bardzo dobrej amortyzacji oraz idealnego dopasowania.

Nimbus to typowy but treningowy, w moim przypadku przeznaczony na długie i spokojne rozbiegania. Zdarzały się jednak i szybsze treningi, w których but ten także się sprawdzał. Oczywiście nie możemy tu mówić o szybkim bieganiu na zawodach, tak jak w przypadku butów startowo-treningowych.

635650579023527530

Choć sam jestem biegaczem o niezbyt dużej masie ciała, polecam flagowy but Asics osobom cięższym. Dzięki doskonałej amortyzacji (w pięcie oraz śródstopiu znajduje się spora ilość GEL-u) niezależnie od tego, na której części stopy lądujemy, będziemy to robić komfortowo.

Dobrze dopasowany, sztywny zapiętek i bezszwowa cholewka sprawiają, że but świetnie trzyma się stopy. Materiał wydaje się być wytrzymały, a to dzięki zastosowanemu wzmocnieniu 3D Print Skeleton. Do tej pory nie zauważyłem żadnych usterek i wątpię by się szybko pojawiły, ponieważ but jest bardzo starannie i dobrze wykonany. Na początku testów materiał cholewki wydawał mi się dość gruby i ciepły. Po kolejnych treningach doszedłem jednak do wniosku, że materiał dobrze przepuszcza powietrze i tym samym nie muszę się martwić o wentylację stopy.

635650579023527530

Jak większość butów, także Gel-Nimbus 17 posiada elementy odblaskowe umieszczone, w tym wypadku, na pięcie. Dzięki 3M Reflective – odblaskowemu materiałowi – zwiększymy swoje bezpieczeństwo i widoczność podczas nocnych treningów.

Jak już wcześniej wspomniałem jest to but treningowy, przeznaczony głownie na twardą nawierzchnię, nie ma jednak przeszkód by ruszyć w nim na parkowe i leśne ścieżki. Nimbus przeznaczony jest dla stopy supinującej oraz neutralnej.

Specyfikacja:

- waga: 320 g
- spadek: pięta/palce: 10 mm
- wodoodporność: NIE
- ciepła cholewka: NIE
- elementy odblaskowe: TAK
- stopa: neutralna, supinująca
- nawierzchnia: asfalt/beton
- zastosowanie: treningowe

Ocena właściwości buta w skali 1–5:
- amortyzacja: 5
- dynamika: 3,5
- stabilność: 5
- przyczepność: 4
- trzymanie stopy: 5
- czucie podłoża: 3,5
- trwałość cholewki: 5
- wentylacja: 4

Test butów przeprowadziłem dla portalu czasnabieganie.pl

Comments are closed.