Test – Adidas Energy Boost ATR W [Paulina]

Nigdy wcześniej nie biegałam w adidasach. To znaczy biegałam w adidasach Nike, adidasach Asicsa, czy nawet w adidasach Jomy, ale w adidasach Adidasa – jakoś się nie złożyło. Dlatego byłam niezmiernie ciekawa co mnie czeka podczas testów.

Gdy otworzyłam przesyłkę i zobaczyłam jej zawartość – przepadłam. Te buty są po prostu ładne. Albo nawet super ładne! Co więcej, przypadła mi do testów para w odcieniach czerwonego wina, od razu wiedziałam, że to dobra wróżba.

Byłam tak podekscytowana nowym nabytkiem, że najchętniej natychmiast bym w nie wskoczyła i zaczęła przemierzać bezkres przydomowego parku. Ale wiadomo jak to jest – nagle obowiązków jakoś przybywa, czas szybciej ucieka i nawet aura nie jest twoim sprzymierzeńcem, bo albo zimno, albo pada.

Na szczęście na weekend miałam zaplanowany start w Biegu Niepodległości. Oczywiste było dla mnie, że pobiegnę w boostach. Testy chodzenia po mieszkaniu wypadły nadzwyczaj pomyślnie, a poza tym ten kolor…

WP_20161203_13_01_55_Pro (2)

Jestem raczej lekką biegaczką i biegam ze śródstopia. Nie lubię (pewnie dlatego, że nie potrzebuję) poduszkowców i tego dziwnego uczucia „pełności” pod stopą jakie one dają. Obawiałam się trochę, że pianka z unikatowymi cząsteczkami, oddającymi energię (jak podaje producent), z której zrobiona jest podeszwa, będzie dawała mi podczas biegu ten rodzaj dyskomfortu.

Co prawda podczas chodzenia po domu nic takiego nie zaobserwowałam – buty były miękkie i sprężyste, ale w umiarkowanym stopniu – tak jak lubię. Tylko inaczej czuje się buty chodząc, a inaczej biegając. Ale do mety – moje obawy okazały się zupełnie niesłuszne. Czułam idealnie wyważoną amortyzację i przede wszystkim sprężystość.

Nigdy nie wierzyłam w te hasła reklamowe, obiecujące nie wiadomo jakie oddawanie energii i inne cuda, ale tutaj ewidentnie coś jest na rzeczy.

Poza tym but dobrze opina stopę, co mi akurat bardzo odpowiada, ale wiadomo – co stopa to opinia.

Cholewka wykonana jest w technologii bezszwowej ze zintegrowanym językiem, co zmniejsza ryzyko otarć. Potwierdzam – nie miałam żadnych tego typu problemów, zarówno w inicjującym biegu, jak i późniejszych treningach. Zapiętek jest bardzo dobrze dopasowany i niespotykanie wysunięty w górę. Daje to uczucie optymalnego trzymania pięty.

Sznurowadła, jak dla mnie, ciut za długie, ale po dwukrotnym zawiązaniu, nie rozplątują się i nie „latają” po bokach.

WP_20161203_13_15_51_Rich

Buty te przeznaczone są na utwardzone nawierzchnie i tutaj spisują się znakomicie. Zero ślizgania się nawet podczas deszczu. Udało mi się w nich w końcu pobiegać również we wspomnianym przydomowym parku i  też nie mam żadnych zastrzeżeń. Nie są to co prawda glebogryzarki i w błocie nie mają szans, ale na ubitej ziemi, czy suchych liściach, dają pełną kontrolę.

Boosty są butami treningowymi z dużymi możliwościami. Myślę, że są wręcz idealne do maratonu i półmaratonu, ale przebiegnięta w nich niepodległościowa dyszka pozwala mi stwierdzić, że nie „zamulają” na krótszych dystansach.

A teraz, żeby nie było zbyt różowo, dwa minusy. Pierwszy za brak odblasków. Tu sprawa jest prosta – więcej odblasków – większe bezpieczeństwo.WP_20161203_13_17_38_Rich

Drugi za plastikowo – gumowe wstawki po bokach cholewki, które z jednej strony dają lepsze trzymanie stopy, jednak z drugiej strony, mogą uciskać co wrażliwszych w górną część stopy. Niestety doświadczyłam tego podczas dłuższego chodzenia w nich. Ale podkreślam – tylko podczas chodzenia. Nigdy nic takiego nie miało miejsca w czasie biegu.

Specyfikacja:

- Waga: 266 g

- Drop (spadek pięta-palce): 10 mm

- Wodoodporność: NIE

- Ciepła cholewka: NIE

- Elementy odblaskowe: NIE

Ocena właściwości buta w skali 1–5:

- Amortyzacja: 5

- Dynamika: 4

- Przyczepność: 5

- Trzymanie stopy: 5

- Czucie podłoża: 4

- Trwałość cholewki: 4

- Wentylacja: 4

Przeznaczenie:

- Stopa: neutralna/supinacja

- Nawierzchnia: asfalt/beton

- Zastosowanie: treningi/starty w zawodach

Test przeprowadzony został dla portalu czasnabieganie.pl

Paulina Urbańczyk – Członek For Run Team. Biegająca fizjoterapeutka (fizjoactiv.com.pl), startująca w zawodach na dystansach od 5 km do maratonu, czasem zajmując miejsce na podium.

Comments are closed.